Zásady štylizácie listu
Zásady písania listu
Štylizácia je slovo gréckeho pôvodu, kde stylos znamená písanie, sloh, štýl.
Podľa funkcie prejavov rozlišujeme tieto štýly:
- hovorový
- umelecký
- odborný
- administratívny
- náučný
-publicistický
V úradnom a obchodnom styku sa používa odborný administratívny štýl.
Tvorca listu musí mať jasné, čo ním sleduje, preto musí dodržiavať zásady:
Zásada logickosti
Pred štylizáciou každého listu si musíme obstarať všetky dôležité údaje, informácie, aby sme sa mohli sústrediť na vlastnú štylizáciu listu. Pri štylizácii sa musíme stále vžiť do situácie prijímateľa - komu je list určený. Starostlivo vyberáme slová, skôr ako ich napíšeme.
Tvorba listu závisí aj od toho, či odpovedáme na list, ktorý prišiel alebo či list píšeme z vlastného podnetu. Problematiku toho, čo chceme napísať, musíme dokonale poznať, iba potom môžeme koncipovať jeho jednotlivé časti.
List musí byť logicky správne napísaný, sloh listu musí byť jasný, zrozumiteľný, logický, tým sa list stáva prehľadnejší, ľahšie sa číta a lepšie sa naň odpovedá (ujasniť si cieľ písomnosti); List sa stáva čitateľnejší, prehľadnejší, ak sú údaje a myšlienky usporiadané podľa stupňa dôležitosti a každá myšlienka je v novom odseku. Text listu musí obsahovať: úvod, podstatu, záver.
Odporúča sa aj skúseným štylistom napísať si aspoň hlavné časti listu na koncept alebo aj celý list, potom ho prečítať a opraviť po stránke myšlienkovej, vecnej, jazykovej a pravopisnej. Takto upravený koncept prepíšeme načisto. Vyhne sa tak omylom, nedorozumeniam a na nič sa nezabudne.
Zásada štylizácie
Formulácia je vecná, presná, výstižná. Reč listu má byť prirodzená, pekná, čistá.
List štylizujeme v 1. osobe množného čísla (píšeme v mene organizácie, firmy spoločnosti (autorský plurál).
Štylizovať bez zoslabujúcich výrazov (snáď, keby, asi, možno atď.).
List štylizovať zdvorilo podľa možnosti bez rozkazovacieho spôsobu.
Stručne a úsporne sa vyjadrovať v krátkych vetách, bez zložitých a komplikovaných súvetí. Nepoužívať' cudzie slová tam, kde sú zaužívané slovenské výrazy. Cudzie slová používame len v nevyhnutných prípadoch, ak nemáme adekvátny slovenský výraz. Treba sa vystríhať vulgárnych výrazov. Text listu môže byť dôrazný, kritický, ale nikdy nie podráždený alebo urážlivý.
Zásada jazykovej správnosti
Pri písaní listu musíme ovládať pravopis jazyka, v ktorom list píšeme. Dbáme na všetky pravidlá a predpisy, hlavne na interpunkčné znamienka, ktoré by mohli zmeniť zmysel vety. V písomnosti nesmú byť gramatické ani pravopisné chyby.
Zásada hospodárnosti
Úradný list píšeme len vtedy. keď je to naozaj nevyhnutné. Napísanie listu a odoslanie stojí veľa času a peňazí. Prax ukázala. že sa dá korešpondovať pomocou jednoduchšej formy písomného styku, napr. použitím formulárov.
Zásada jednotnosti
Dodržiavanie jednotnej úpravy upravujú už spomínané normy. Tvorca úradného a obchodného listu musí vedieť kde a ako sa čo píše. t. j. musí ovládať normu STN
O l 6910 - Pravidlá písania a úpravy písomností a štruktúru textu (stavbu textu) a iné normy.
Zásada vzornej úpravy
Úradný list je vizitkou nielen pracovníka, ktorý ho píše, ale reprezentuje organizáciu, spoločnosť, firmu, podnikateľa. Musí byť napísaný na čistom, nepoškodenom papieri kvalitnou tlačou, nemali by v ňom byť preklepy, opravy, prečiarknuté chybné údaje alebo gumovanie.